Fıtır sadakası neye göre ve nasıl hesaplanır?

Her yıl Ramazan ayında verilen fitreler Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri yüksek Kurulu tarafından hesaplanmakta ve halka yani Müslüman alemine duyurulmaktadır.

Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı fitreyi nasıl ve neye göre hesaplamaktadır. Şimdi bu konuda kısaca bilgi verelim. Alimlerimizce fitrelerin hesaplanması konusunda ölçü belirlenmiştir ve tabi ki bu ölçü Peygamber Efendimizin uygulamalarından ve hadis i şeriflerinden çıkan hükümler ile belirlenmiştir.

Bu miktar ise bir miskin, fakirin bir günde yiyeceği iki öğün yemeğe denk gelmektedir. Fıkıh ilminde bu iki öğün yemeğin karşılığı şöyledir. Şafi mezhebinde bu ölçü bir sağ dır ve bu bahsi geçen bir sağ’ın karşılığı ise 1,266 kg denk gelen buğday, arpa gibi gıda besinleridir. Hanefi mezhebinde ise 3.320 kg buğday veya 6,668 kg arpadır.

Bu konuda yapılacak en güzel şey Diyanet İşlerinin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda hareket etmektir ki bu bilgi yani Fıtır sadakası diğer adı ile Fitre için ödenmesi gereken ücrettir. İşte her sene vermiş olduğumuz bu ölçülerde ki gıdanın fiyatı belirlenir ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o seneki miktar açıklanır.

Kaynak:http://www.islamalimi.com/oruc/382-fitir-sadakasi-fitre-neye-gore-ve-nasil-hesaplanir.html

Konular